מכסי Section 301: הסבר על היקף, החרגות ומזעור
כיצד פועלות רשימות Section 301, מהו הליך ההחרגה, אילו כללי מקור חשובים, ומהו המדריך התפעולי למפעילים להנדסת מכס במסגרת החוק.
מכסי סעיף 301 חלים כאשר מתקיימים שני תנאים: סיווג תחת תת־פריט HTS מכוסה וסין כמדינת מקור. רשימת הציות שלך מתחילה בהוספת קוד ה‑HTS לפרק 99 המתאים במערכת ACE, חישוב החיוב הנוסף בנוסף למכס הבסיסי וכל AD/CVD, ובדיקת תחולת פטור. תוצאות בחינת 2024 מניעות שינויים בשיעורים עד 2026, במיוחד עבור EVs, סוללות, מוליכים למחצה, תאי שמש, פלדה ואלומיניום. אפשרויות מיתון כוללות שינוי מקור, FTZs, first sale valuation, והנדסת מכסים דרך סיווג מחדש לגיטימי.
מה הם מכסי סעיף 301 ולמה הם קיימים?
חוק הסחר משנת 1974: סמכות ה‑USTR לחקור ולנקוט צעדי תגמול
הבסיס הסטטוטורי מצוי ב‑19 U.S.C. § 2411. הוראה זו מסמיכה את נציג הסחר של ארה"ב (USTR) לחקור ולפעול נגד פרקטיקות זרות שאינן מוצדקות, בלתי סבירות או מפלות ושמכבידות על המסחר האמריקאי.
פרקטיקות בלתי סבירות או מפלות כוללות כפיית העברת טכנולוגיה, גניבת קניין רוחני ורישוי מפלה. ה‑USTR חייב לפעול נגד אמצעים שאינם מתיישבים עם ה‑WTO. עבור פרקטיקות אחרות, הפעולה נתונה לשיקול דעת.
חקירות מתנהלות בלוח זמנים של 12 חודשים, הניתן להארכה עד 18 חודשים במקרים מורכבים. זה כולל שלבי היוועצות והכרעה כמפורט ב‑19 U.S.C. § 2414.
מאז 1974 בוצעו כ‑122 חקירות סעיף 301, המשקפות שימוש עקבי לאורך ממשלים שונים.
החקירה מול סין: מממצאי גניבת IP ועד מכסים על 370 מיליארד דולר
ה‑USTR יזם את חקירת סעיף 301 על סין באוגוסט 2017. ממצאי מרץ 2018 קבעו כי פעולותיה של סין בנוגע להעברת טכנולוגיה, IP וחדשנות הן בלתי סבירות ומפלות.
ארה"ב הטילה מכסים בארבע פעימות המכסות כ‑370 מיליארד דולר של יבוא שנתי מסין. הרשימות הוחרפו מקלטי תעשייה לקמעונאיים, עם שיעורים של 25% עבור רשימות 1–3 ו‑7.5% עבור רשימה 4A לאחר הסכם ה‑Phase One.
אילו מוצרים כפופים למכסי סעיף 301? הסבר ארבע הרשימות
| רשימה | תאריך תחולה | שיעור נוכחי | שווי סחר | פרקי HTS מרכזיים |
|---|---|---|---|---|
| רשימה 1 | 6 ביולי 2018 | 25% | $34 billion | 84, 85 (מכונות, אלקטרוניקה) |
| רשימה 2 | 23 באוגוסט 2018 | 25% | $16 billion | 28, 29, 39 (כימיקלים, פלסטיק) |
| רשימה 3 | 24 בספטמבר 2018 | 25% | $200 billion | כיסוי רחב (רהיטים, מכשירי בית, חלפי רכב) |
| רשימה 4A | 1 בספטמבר 2019 | 7.5% | $120 billion | אלקטרוניקה צרכנית, הלבשה, צעצועים |
רשימה 1: מכונות תעשייתיות ומוצרי טכנולוגיה (25%)
רשימה 1 נכנסה לתוקף ב‑6 ביולי 2018. הכיסוי משתרע על מכונות תעשייה, רכיבי רובוטיקה, מכשירים מדויקים וחלקי אלקטרוניקה בפרקי HTS 84 ו‑85. שווי סחר שנתי מקורב: 34 מיליארד דולר.
רשימה 2: כימיקלים, פלסטיק וטובין ביניים (25%)
רשימה 2 נכנסה לתוקף ב‑23 באוגוסט 2018. הכיסוי כולל כימיקלים, פלסטיק, שרפים, חומרי סיכה וטובין ביניים בפרקי HTS 28, 29 ו‑39. שווי סחר שנתי מקורב: 16 מיליארד דולר.
רשימה 3: מוצרי צריכה ותעשייה (25%)
רשימה 3 נכנסה לתוקף ב‑24 בספטמבר 2018. השיעור החל ב‑10% והועלה ל‑25%. הכיסוי משתרע על ריהוט, מכשירי חשמל, חומרי בנייה, חלקי רכב וכלים בפרקי HTS רחבים. שווי סחר שנתי מקורב: 200 מיליארד דולר.
רשימה 4A: שאר מוצרי הצריכה (7.5%)
רשימה 4A נכנסה לתוקף ב‑1 בספטמבר 2019. רשימה 4B הוכרזה אך לא יושמה. הסכם ה‑Phase One הפחית את שיעור רשימה 4A ל‑7.5%. הכיסוי כולל אלקטרוניקה לצרכן, פריטי הלבשה שלא כוסו, וצעצועים. שווי סחר שנתי מקורב: 120 מיליארד דולר.
כיצד לקבוע אם המוצר שלך מכוסה: תהליך איתור HTS
- STEP 01אישור סיווג HTSאמת את קוד ה-HTS בן 10 הספרות באמצעות USITC HTS. בקש החלטת מחייבת של CBP דרך eRulings אם יש אי-ודאות.
- STEP 02בדיקת רשימות USTRחפש את תת-הסעיף בן 8 או 10 הספרות שלך מול רשימות סעיף 301 של USTR שפורסמו ב-Federal Register.
- STEP 03זיהוי קוד Chapter 99אתר את תת-הסעיף הנדרש 9903.88.xx המקושר לרשימה שלך. CBP דורש קודים 9903.88.01 עד 9903.88.67 ב-ACE.
- STEP 04אימות שיעור נוכחיאשר את השיעור מול ההודעה העדכנית ב-Federal Register. שיעורים נעים בין 7.5% ל-25%.
טעויות נפוצות להימנע מהן:
- סיווג שגוי ברמת 10 ספרות
- שימוש בקוד 9903.88.xx שגוי
- הנחה של תחולת פטור ללא התאמה מדויקת לתיאור ולממדי המוצר
בחינת ארבע השנים לשנת 2024: העלאות מכס חדשות עד 2026
העלאות במגזרים אסטרטגיים נכנסות לתוקף ב‑2024–2025
| קטגוריית מוצר | שיעור קודם | שיעור חדש | תאריך תחולה |
|---|---|---|---|
| רכבים חשמליים | 25% | 100% | 1 באוגוסט 2024 |
| מוליכים למחצה | 25% | 50% | 1 בינואר 2025 |
| סוללות ליתיום-יון לרכבי EV | 7.5% | 25% | 1 באוגוסט 2024 |
| תאים ומודולים סולאריים | 25% | 50% | לפי לוח הזמנים של USTR |
| מוצרי פלדה ואלומיניום | שונים | 25% | לפי שורת HTS |
| מנופים מספינה לרציף | 0% | 25% | לפי קביעת USTR |
העלאות מדורגות: ציוד רפואי וסוללות שאינן ל‑EV (2025–2026)
פריטים רפואיים כולל מזרקים, מחטים וחלק מציוד ה‑PPE יעלו במדרגות לאורך 2025 עד 2026. בדוק את שורות ה‑HTS והתאריכים המדויקים לפי הודעות ה‑Federal Register כדי לתאם מלאי וחוזים.
סוללות ליתיום‑יון שאינן ל‑EV יעמדו בהעלאות מדורגות ב‑2025–2026 לפי ייעוד וכימיה. תכנן מלאי ביטחון והחלפת ספקים לפני שלבי ההעלאה.
צעדי רכש מומלצים:
- הקדמת אספקות לפני תאריכי תחולה
- מו"מ מחודש על Incoterms וסעיפי התאמת מחיר להקצאת סיכון המכס
- בניית מלאי חוצץ למוצרים עם העלאה קרובה
מה מסמנת בחינת ארבע השנים למדיניות מכסים עתידית
ה‑USTR משמר, משנה או מסיר אמצעים על בסיס יעילות והשפעה כלכלית, וכן תגובות ציבור. מגזרים אסטרטגיים זוכים עדיפות לשיעורים גבוהים יותר. צפה למיקוד מתמשך ב‑EVs, סוללות, שבבים, סולאר, פלדה וציוד קריטי.
לרכש ארוך טווח, הנח התמדה או הסלמה במגזרים אלה. דגם עלויות נחת רב‑שנתיות הכוללות עליות פוטנציאליות נוספות.
כיצד פועלים פטורי סעיף 301?
קריטריוני פטור: מה ה‑USTR מעריך
ה‑USTR שוקל שלושה גורמים עיקריים:
- זמינות: האם המוצר זמין רק מסין בכמות או איכות מספקת
- פגיעה כלכלית: האם המכסים גורמים לפגיעה כלכלית חמורה לאינטרסים אמריקאיים
- מדיניות תעשייתית: האם המוצר חשוב אסטרטגית ל‑Made in China 2025
נטל ההוכחה על המבקש. תמוך בבקשה במפרטים טכניים, מיפוי שרשרת אספקה ונתוני שוק.
תהליך בקשת פטור: שלב‑אחר‑שלב
- STEP 01מעקב אחר Federal Registerעקבו אחר הזמנות להגיש או לחדש החרגות ותיקים ייעודיים למגזרים.
- STEP 02הכנת תיעודרכזו תיאורי מוצרים, שרטוטים הנדסיים, תמונות, הזמנות רכש, הצהרות ספקים ואלטרנטיבות שנבחנהן.
- STEP 03הגשה דרך פורטל USTRהגישו תשובות מלאות עם גרסאות חסויות לפי הצורך ונספחים עובדתיים.
- STEP 04השתתפות בהערות ציבורהתמודדו עם טענות מתחרות לגבי זמינות ונזק במהלך סבבי הערות הציבור והתגובה.
- STEP 05המתנה להחלטההחלטות נמשכות בדרך כלל מספר חודשים ממועד ההגשה.
היסטוריית פטורים: מה מלמדים 2,200+ פטורים שאושרו
למעלה מ‑2,200 פטורי מוצר אושרו בשנים 2018–2020. רובם פגו עד דצמבר 2020. הארכות זמניות היו מוגבלות וממוקדות.
שיעורי הצלחה גבוהים יותר נצפו כאשר הגדרות המוצר היו צרות, טכניות, וייחודיות לסין באופן מוכח. דחיות לעיתים נימקו היקף רחב או זמינות תחליפים.
עקוב במדויק אחר תפוגות והארכות. קבע תזכורות כדי למנוע דרישות שווא לאחר מועד הסיום.
דרישת פטורים ב‑ACE: נוהלי דיווח נכונים
השתמש בתת‑פריט פרק 99 הספציפי לפטור כפי שמופיע בהודעת ה‑Federal Register. אין להשתמש בקוד הרשימה הכללי 9903.88.xx. חבר אותו לקוד ה‑HTS בפרקים 1–97 באותה שורת רישום לפי הנחיות CBP.
מסמכים נדרשים:
- מפרטי מוצר
- רשומות רכישה
- הצהרות ספק
- עותקי הודעת הפטור התואמים למוצר שלך
למענקים רטרואקטיביים, הגש Post Summary Correction או ערעור (protest) להחזרים ضمن מועדים רגולטוריים לאחר תאריך תחולת הפטור.
חישוב החשיפה האמיתית שלך לסעיף 301: מסגרת עלות נחת
מכס בסיס + סעיף 301 + AD/CVD: החישוב המצטבר
סדר היישום:
- מכס MFN בסיסי על ערך המכס
- מכס נוסף של סעיף 301 דרך 9903.88.xx
- כל AD ו‑CVD כהערכות נפרדות על אותו ערך מכס
- אגרות
אגרות רלוונטיות:
- Merchandise Processing Fee: שיעור 0.3464% אדוולורמי לייבוא פורמלי, כפוף למינימום ומקסימום
- Harbor Maintenance Fee: 0.125% ליבוא ימי
מכס סעיף 301 מצטבר עם AD או CVD בעלויות הכוללות. הדבר משפיע על תזרים המזומנים ועל חשיפת הערבויות.
דוגמה מחושבת: פירוק עלויות יבוא רכיב אלקטרוני
תרחיש: נתבי Wi‑Fi, HTS 8517.62.0090, מכס בסיסי Free, מקור סין, מכוסה ברשימה 4A בשיעור 7.5%
ערך מכס: 100,000$ CIF
| רכיב | שיעור | סכום |
|---|---|---|
| מכס בסיסי | 0% | $0 |
| Section 301 (List 4A) | 7.5% | $7,500 |
| דמי עיבוד סחורה | 0.3464% | $346.40 |
| דמי תחזוקת נמל (ים) | 0.125% | $125 |
| סך כל מכסים ואגרות | — | $7,971.40 |
אם אותו פריט היה כפוף ל‑AD בשיעור 30%, ה‑AD היה מוסיף 30,000$, והסך היה מגיע לכ‑37,971.40$. אשר תחולת AD/CVD מול צווים של ה‑Commerce וה‑ITC.
טעויות חישוב נפוצות שמושכות תשומת לב של CBP
- שימוש בקוד 9903.88.xx שגוי או השמטתו ב‑ACE
- אי עדכון שיעורים לאחר שינויים ב‑Federal Register
- הפחתת ערך עקב assists שלא חושבו או תיעוד first sale שאינו עומד בדרישות CBP
אסטרטגיות מיתון: הפחתת השפעת מכסי סעיף 301
אסטרטגיה 1: מבנה מחדש של שרשרת אספקה ומקורות חלופיים
מדינת מקור נקבעת לפי שינוי מהותי. הרכבה פשוטה או עיבוד קל מחוץ לסין אינם משנים מקור.
שקול את וייטנאם, הודו או מקסיקו כאשר הייצור יכול לעמוד בשינוי מהותי ודרישות מסחריות. שמור רשימות חלקים מלאות, רשומות ייצור ותעודות לתמיכה בטענת מקור.
הימנע מסיכוני העברת מטען דרך מדינה שלישית. ה‑CBP אוכף באגרסיביות עם ביקורות וקנסות לפי 19 U.S.C. § 1592.
אסטרטגיה 2: אזורי סחר חופשי ומחסנים רשויים
אזורים לסחר חופשי (FTZs) דוחים מכס עד לכניסה לצריכה. אין מכס סעיף 301 אם הטובין יוצאו מהאזור ללא צריכה בארה"ב.
יתרונות inverted tariff יכולים לחול כאשר למוצר גמור שיעור מכס נמוך יותר מהחלקים. הערך אם סעיף 301 חל בכניסה לאזור לעומת כניסה לצריכה.
אסטרטגיה 3: הנדסת מוצר ואופטימיזציית סיווג מכסי
בצע בחינת סיווג לגיטימית מול כללי ה‑GRIs וה‑Explanatory Notes. הנדס מוצרים כך שיעמדו בהגדרות HTS חלופיות כאשר הדבר אפשרי מסחרית וטכנית. בקש ruling מחייב של CBP לוודאות לפני הטמעה.
אסטרטגיה 4: First sale valuation
שיטת First sale valuation חלה בעסקאות רב‑שלביות כאשר המכירה הראשונה היא עסקת אמת בתנאי שוק, והטובין מיועדים בבירור לארה"ב.
מסמכים נדרשים:
- הזמנות רכש מלאות
- חשבוניות
- רשומות תשלום
- הוכחות ליעד ארה"ב מהמכירה הראשונה
דגם את החיסכון לעומת עלויות ציות ותיעוד לפני יישום.
עץ החלטה: בחירת גישת המיתון המתאימה
| אסטרטגיה | סף נפח | לוח זמנים ליישום | שיקולים מרכזיים |
|---|---|---|---|
| FTZ הפעלה | $5-10M+ ערך חייב במס שנתי | 6-12 חודשים | השקעת הון, שינויים תפעוליים |
| First sale valuation | $5-10M+ ערך חייב במס שנתי | 3-6 חודשים | נטל תיעוד, שיתוף פעולה של ספקים |
| רה-ארגון מקור | משתנה | 6-12 חודשים | הוכחת טרנספורמציה מהותית, הסמכת ספקים |
| הנדסת מכסות | נפחים נמוכים ישימים | 60-120 ימים להחלטה | היתכנות טכנית, השפעה מסחרית |
בנה מטריצת עלות‑תועלת שמדרגת חיסכון, זמן הובלה, CapEx וסיכון.
ציות ב‑ACE Entry Summary: הימנעות מקנסות CBP
דרישות דיווח לפרק 99
דווח גם את קוד ה‑HTS הרגיל וגם את קוד 9903.88.xx הנכון בכל שורה מכוסה. ה‑CBP דורש מכסי סעיף 301 באמצעות תתי‑פריטים של פרק 99 ב‑ACE.
אמת שיעורים מול הודעת ה‑Federal Register העדכנית לפני הגשה.
נהלי דרישת פטורים
הזן את הקוד הספציפי לפטור כפי שיועד על ידי ה‑USTR עם תיאור מוצר תואם. החזק מסמכי תמיכה זמינים: מפרטים טכניים, חשבוניות, הצהרות ספק, והודעת הפטור.
אם מתגלות טעויות, השתמש ב‑Post Summary Corrections או בערעורים ضمن המועדים.
שמירת רשומות והיערכות לביקורת
שמור רשומות למשך 5 שנים ממועד הכניסה או הפעילות, לפי 19 U.S.C. § 1508. כלול:
- מסמכי תמיכה למקור
- ניתוחי סיווג
- ראיות לפטור
- הוראות לסוכן המכס
הכן את עצמך ל‑focused assessments וביקורות עם גיליונות עבודה ברורים ובקרת גרסאות.
המצב המשפטי: פסק WTO וליטיגציה מתמשכת
WTO DS543: מה המשמעות ליבואנים
פאנל ה‑WTO קבע כי מכסי סעיף 301 מפרים את GATT סעיפים I:1 (יחס המדינה המועדפת) ו‑II:1 (תקרות מכסים). ארה"ב לא ערערה ולא הביאה את האמצעים להתאמה. לסין הוענקה סמכות לנקוט צעדי נגד.
השפעה מעשית: אין הקלה אוטומטית במכס בארה"ב. יבואנים חייבים להמשיך לשלם כל עוד האמצעים בתוקף.
HMTX Industries וליטיגציה על רשימות 3/4
יבואנים ערערו על רשימות 3 ו‑4A לפי חוק ה‑APA, בטענה שפגם תהליכי בהתנהלות ה‑USTR.
בית המשפט הבינלאומי לסחר תמך ברובו במכסים לאחר השבה. ערעורים תלויים ועומדים בפני בית הדין הפדרלי לערעורים (CAFC).
יבואנים שהגישו בזמן ערעורים או השתתפו בתיקי מבחן שימרו פוטנציאל להחזרים אם יידרשו בפסק סופי. תביעות חדשות לרוב התיישנו.
סעיף 301 לעומת סעיף 201 לעומת סעיף 232: הבדלים עיקריים
| מאפיין | Section 301 | Section 201 | Section 232 |
|---|---|---|---|
| סמכות סטטוטורית | Trade Act of 1974 | Trade Act of 1974 | Trade Expansion Act of 1962 |
| גורם מפעיל | פרקטיקות זרות לא הוגנות | פגיעה חמורה מהתפרצות יבוא | איום על ביטחון לאומי |
| סוכנות חוקרת | USTR | ITC | משרד המסחר |
| היקף גאוגרפי | ספציפי למדינה | גלובלי | ספציפי למוצר |
| משך זמן | מחזור סקירה בן ארבע שנים | מוגבל בזמן עם ליברליזציה מדורגת | ללא הגבלה |
| תהליך החרגות | פורטל USTR | משתנה לפי הכרזה | Commerce BIS |
אמצעי הסעד יכולים להיערם. מוצר יחיד עלול לעמוד בו‑זמנית במכס בסיסי, סעיף 301, סעיף 232 ו‑AD/CVD. תהליכי הפטור שונים לפי חוק וסוכנות.